Zawór membranowy 5282

2019-02-19

Podstawowe parametry 5282

Bürkert typ 5282 został zaprojektowany by zapewniać niezawodność i trwałość. Zawór Burkert 5282 posiada wiele cech, które go wyróżniają. Zawór ten jest zaecany dla aplikacji, jeśli:

Zawór Burkert typu 5282 do trudnych zastosowań

Odpylanie, obróbka minerałów, górnictwo, hydraulika, przemysł chemiczny i przeciwpożarowy to obszary gdzie Bürkert typ 5282 jest odpowiednim wyborem ze względu na jego niezawodność oraz różne opcje, specyfikacje i certyfikaty.

Ten elektromagnetyczny zawór membranowy zapewnia duże natężenia przepływu z wartościami Kv do 40 m3/h, co jest porównywalne do natężenia przepływu większych zaworów serwowspomaganych, jednak konstrukcja wewnętrzna jest zupełnie inna. Zawór ten wykorzystuje 3/2-drogowy pilot do sterowania serwowspomagania, podczas gdy zwykły zawór sterowany pośrednio wykorzystuje otwór membrany i 2/2-drogowy pilot.

Budowa 5282

W zwykłym zaworze serwowspomaganym, media wpływają, napełniając dolne i górne obszary, docierając do tulei nurnika. Gdy zawór jest zasilany, media mogą spływać z górnego zbiornika, a ciśnienie wytworzone w dolnej części membrany wymusza jej ruch i otwiera się zawór. Kiedy zawór nie jest zasilany, media przechodzą przez otwór membrany i ponownie napełniają górny zbiornik. Ten mały otwór jest kluczowy dla funkcjonalności tego typu zaworu, a wszelkie cząstki stałe, takie jak brud, rdza, osady wapnia, mogą spowodować blokadę działania.

Zawór Burkert 5282 działa w taki sposób, że media są całkowicie odizolowane od zespołu pilotującego. Pilot zaworu jest elektromagnetycznym zaworem 3/2-drogowym bezpośredniego działania z możliwością obrotu. Zawór pilotowy odpuszcza i napełnia górny obszar zaworu, bez konieczności posiadania któregokolwiek z najważniejszych elementów, które mają bezpośredni kontakt z mediami. Proces zamykania jest dodatkowo wspierany przez sprężynę ze stali nierdzewnej. Minimalna różnica ciśnień między wlotem a wylotem jest potrzebna do całkowitego otwarcia zaworu.

Działanie 5282

Części zaworów Bürkert 5282 są wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na agresywne media. Ścieżki przepływu są wystarczająco duże, aby uniknąć zablokowania i są odporne na zanieczyszczenia cząstkami stałymi. Zawór posiada bardzo mało ruchomych części co zwiększa znacząco żywotność i bezawaryjność. Zawór ten jest bardzo niezawodny, a niezawodność jest kluczem do trwałości zaworu przez wiele lat.

Certyfikaty zaworu 5282

Ta seria zaworów jest dostępna z szerokim zakresem certyfikatów. Najważniejsze z nich są wymienione poniżej:

Cechy

Wersje ATEX

Przeciwwybuchowe wersje tego typu zaworu są odpowiednie do środowisk zagrożonych wybuchem. Typy ATEX to:

Rozmiary przyłączy

Zawór jest dostępny w rozmiarach od G ½ "do G 2 ½". Tabela pokazuje odpowiednie średnice i wartości Kv. Wartość Kv określa natężenie przepływu wody w m3 na godzinę przy spadku ciśnienia o 1 bar. Właściwe dobranie zaworu jest bardzo ważne, aby zagwarantować dobre działanie systemu, a także zoptymalizować koszty.

Rozmiar portu (BSP) Średnica (mm) Kv (m3/h) Ciśnienie (bar)
G 1/2" 13 4 0.2-10
G 3/4" 20 6.5 0.2-10
G 1" 25 10 0.2-10
G 1-1/4" 32 20 0.2-10
G 1-1/2" 40 20 0.2-10
G 2" 50 40 0.2-10
G 2-1/2" 65 40 0.2-10

Materiały

Zawór jest dostępny z obudowami wykonanymi z mosiądzu, stali nierdzewnej i żeliwa szarego. Mosiężna obudowa spełnia wszystkie europejskie wymagania dotyczące wody pitnej.

Dostępne są następujące materiały uszczelnień:

Łatwe przełączanie pomiędzy NC i NO

Zmień zawór z normalnie zamkniętego (NC) na normalnie otwarty (NO), obracając napęd pilota o 180 °. Zawór pilotowy jest zaworem Bürkert typu 0331, który można również zakupić osobno. Odkręcając dwie śruby w górnej części cewki, zawór pilotowy można wyjąć z zaworu i zainstalować z powrotem w odwrotnej pozycji. Aby uzyskać szczegółowe instrukcje, zapoznaj się z broszurą, którą można pobrać na naszej stronie.

NC NO 5282

Aby wybrać właściwy produkt, należy zapoznać się z danymi technicznymi, zdjęciami i uwagami dotyczącymi prawidłowego użytkowania zgodnie z kartą katalogową.

Ręczne przesterowanie

Zawory 5282 posiadają przycisk ręcznego sterowania z boku cewki. Ta standardowa funkcja jest bardzo przydatna podczas uruchamiania, testowania lub konserwacji. Przesterowanie można aktywować, naciskając przycisk i obracając, aby go zablokować. Należy pamiętać, że zawór nie może być uruchamiany elektrycznie, gdy funkcja ręcznego przesterowania jest aktywna.

Ręczne przesterowanie

Regulacja czasu reakcji

Czasy zamykania i otwierania można indywidualnie regulować, co zapobiega uderzeniom hydraulicznym. Po obu stronach zaworu ustawienia można regulować, obracając śruby śrubokrętem. Aby wydłużyć czas reakcji, należy obrócić śrubę nastawną zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Aby skrócić czas reakcji, obróć w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Pamiętaj, że nigdy nie należy odkręcać śrub za daleko, aby nie dopuścić do rozszczelnienia izolacji medium. Aby uzyskać szczegółowe instrukcje dotyczące ustawiania czasów odpowiedzi, zapoznaj się z broszurą na naszej stronie.

Czas reakcji